Humidory – elegantní boxy na doutníky

Humidory jsou speciální boxy určené ke skladování vlhkých prémiových doutníků v optimální vlhkosti vzduchu 68 % až 72% při běžné pokojové teplotě.

Humidory jsou obvykle dřevěné s pláštěm, který je vyveden do efektního vzhledu v podobě lakovaného povrchu, různých atraktivních motivů a tvarů. Některé humidory můžeme považovat téměř za malé umělecké dílo. Krásné barvy a design z nich dělají také vhodný doplněk do interiéru bytu, kanceláře či jiných reprezentativních prostor. Interiér humidoru je vždy vyložen cedrovým dřevem s tím, že je z cedru buď celý vnitřek humidoru, nebo je humidor pouze opatřen cedrovou vložkou. Vložku mají obvykle lacinější humidory, které potom hůře drží vlhkost a musejí se častěji zavlhčovat.

Humidory bývají doplněny systémem, který umožňuje udržovat v jejich interiéru stálou vlhkost vzduchu tak aby prostředí pro uložení doutníků co nejvěrněji napodobilo vlhké klima v jižních zemích kde se pěstují tabákové rostliny ze kterých se poté vlhké doutníky vyrábí. Nedílnou součástí humidorů jsou tedy zvlhčovače, obvykle plastové nádobky ve kterých je uložena houba, která nasaje a drží vodu, voda se poté odpařuje a zvlhčuje vzduch v interiéru. Dále je zde vlhkoměr který majiteli humidoru umožňuje kontrolovat vlhkost vzduchu. Některé vlhkoměry (u dražších humidorů) jsou opatřené kalibračním šroubkem pomocí kterého lze vlhkoměr zkalibrovat a zajistit tak přesné měření s minimální odchylkou. Mezi další komponenty, které bývají součástí humidorů patří různé vodorovné i svislé dělící přepážky a šuplíky.

Humidory je pro udržení vlhkosti nutné zavlhčovat. K tomuto se využívají speciální tekutiny, které obsahují příměsi omezující tvorbu plísní a hub. Tyto tekutiny rovněž pomáhají udržet stabilní vlhkost. K zavlhčení lze použít i destilovanou vodu která se stejně jako tekutina nalije do zvlhčovače a nechá vsáknout do houby, která je jeho součástí.

Humidory na doutníky by měly být součástí výbavy každého kuřáka doutníků, zajistí idální konzistenci doutníků a udrží je vlhké dlouhou dobu.

You may also like...