Krycí list doutníku podruhé

Pro velkou oblibu předchozího článku a řadu dotazů, které nám uživatelé poslali, přinášíme další článek o krycích listech doutníku, ve kterém se pokusíme jednotlivé typy krycích listů blíže popsat.

Jednou z ožehavých otázek, kterou začínající kuřák doutníků řeší, jsou právě krycí listy. Není jednoduché se z počátku vyznat v tom, jaké typy krycích listů na trhu jsou, odkud pocházejí a jak se liší. Někteří lidé se například mylně domnívají, že čím je krycí list tmavší tím je doutník silnější, to ovšem není pravda.

Nejasnosti v názvech

Zkušenější kuřáci doutníků mohou pozorovat opravdu velké rozdíly v chuti a vůni ve vztahu k tomu, jakým listem byl doutník ubalen či jak jsou jednotlivé vrstvy listů na sebe vrstveny. Doutníky jsou potom dostupné v mnoha barevných kombinacích od světle hnědé, přes zelenou až tmavě hnědou či černou barvu. Na trhu se nezřídka objevují i různé kombinace krycích listů s označením zebra a podobně.

Orientace podle barev čí názvů krycích listů může být mnohdy složitá i díky výrobcům, kteří je pojmenovávají rozdílně. Například při označení natural, tedy přírodní krycí list, mnoho lidí očekává světlý doutník. Přitom spousta výrobců doutníků takto pouze rozlišuje jednotlivé řady doutníků.

Lepší je se orientovat podle jednotlivých názvů krycích listů, ty nejznámější si nyní podrobněji popíšeme.

Connecticut

Tento typ krycího list, jak samotný název napovídá, je pěstován ze semen Connecticut. Z těchto semen potom vyrůstá tabáková rostlina s velkými a tenkými krycími listy, které po vypálení sluníčkem a vysušení poskytují světle hnědou barvu a jemnější chuť. Listy jsou díky velké ploše a malé tloušťce velmi křehké a téměř průsvitné.

Connecticut

Connecticut

Claro

Označení Claro je obecný název, který dávají výrobci doutníků obecně světlým krycím listům. Claro může být tedy i krycí list Connecticut popsaný výše. Tento krycí list poskytuje jemnou a mírnou chuť a umožňuje, aby v plné síle vystoupila chuť plniva a pojiva doutníku.

Maduro

Společně s krycím listem Connecticut, patří Maduro k nejrozšířenějším. Je charakteristický tmavě hnědou až téměř černou barvou. Nositelem tmavé barvy je prodloužená fermentace listů. Výraz maduro znamená ve španělštině starý, nebo zralý a ve skutečnosti nepopisuje stáří rostliny, ale prodlouženou dobu zrání resp. fermentace krycích listů. Doutník obalený v krycím listu maduro má typicky nasládlou chuť, což je dáno delším procesem stárnutí, který přináší vysoký zbytek přírodního cukru.

Maduro

Maduro

Candela neboli Double Claro

U nás méně rozšířené krycí listy, známé spíše pod svým druhotným názvem Double Claro. Jedná se o atypický krycí list nazelenalé barvy, který má na trhu spíše menší zastoupení. Poslední dobou se ale stále častěji objevuje v sortimentu značek jako například La Flor Dominicana, Rocky Patel či Illusione. Listy jsou sklizeny dříve, než dosáhnou plné zralosti, zůstane v nich malé množství pigmentu Chlorofylu, který jim dodává zelený nádech. Doutník obalený tímto krycím listem má lehce nasládlou chuť a světlejší barvu.

Double Claro

Double Claro

Cameroon

Jak název napovídá, tento krycí list se pěstuje v Kamerunu ze semen tabákových rostlin Sumatra. Je velmi tenký a křehký, na povrchu má typicky kostrbatou texturu. Cameroon na rozdíl od jiných krycích listů obsahuje velmi malé množství přírodních olejů, je tedy velmi křehký a doutníky v něm ubalené jsou dosti náchylné na popraskání. Rovněž je obtížnější tento doutník skladovat v humidoru, je nutné hlídat vlhkost a zamezit jeho vyschnutí či naopak převlhčení, které může mít za následek vznik praskliny.

Corojo

Oblíbené a dosti rozšířené krycí listy, pocházející z tabákových rostlin původně pěstovaných ve známém údolí Vuelta Abajo na Kubě. Dnes se hojně pěstují i na plantážích v Hondurasu. Krycí listy jsou tmavší a pikantní s poznámkami černého pepře, který dodává doutníkům výraznější peprnou chuť.

Habano

Jedná se o podobné krycí listy jako Corojo s výraznější, pikantní chutí. Pěstují se z kubánských semen a tabákové rostliny, ze kterých tento krycí list pochází, nejčastěji najdeme na plantážích v Nikaragui kde je půda vhodná pro pěstování silnějšího tabáku.

Rosado neboli Coronado Claro

Méně rozšířené a poněkud vzácné krycí listy ceněné pro specifickou chuť a vůni. Tabákové rostliny, ze kterých listy Rosado pochází, jsou náročné na pěstování. Na trhu se objevují spíše výjimečně, poslední dobou například v sortimentu značky Tatuaje.

Rosado

Rosado

Oscuro

Tento krycí list je velmi tmavý, tmavší než maduro. Některé doutníky obalené krycím listem Oscuro jsou téměř černé. Doba fermentace je delší než u Madura. Poskytuje sladkou chuť s výraznými poznámkami černého pepře. Doutníky jsou dosti peprné a pro začínající kuřáky může být trochu skličující je kouřit. To ovšem nutně neznamená, že se jedná o silné doutníky.

Oscuro

Oscuro

Sumatra

Krycí list původně pěstovaný na plantážích v Indonésii na ostrově Sumatra. Nyní se hojně pěstuje ze semen Sumatra v Ekvádoru. Krycí list má nevýraznou, téměř zanedbatelnou chuť, dává tedy možnost vyniknout chuti plniva a pojiva. Často se rovněž používá u doutníků, které jsou ochuceny, například alkoholem, kávou či jinými druhotnými surovinami či tekutinami.

Criollo

Jedná se o jeden z nejpoužívanějších krycích listů u kubánských doutníků. Poslední roky je však hojně nahrazován chuťově výraznějším listem Corojo. Criollo je však stále velmi populární.

Criollo

Criollo

Existuje staré rčení „neposuzuj knihu podle obalu“. Stejně bychom měli přistupovat ke krycím listům doutníků. Není pravda, že tmavé krycí listy poskytují silnou a výraznou chuť, naopak světlé nepřináší vždy jemnou a sladkou chuť. Výrazný dopad na chuť a vůni doutníku má i plnivo a pojivo. Důležitá je i tloušťka krycích listů či oblast kde byly tabákové rostliny pěstovány. Je vhodné se více zaměřit na správné rozlišení krycích listů a pochopení jaké chutě a vůně jednotlivé tipy sebou přináší.

You may also like...