Humidory pod lupou

Co je to humidor a proč je potřeba?

Zjednodušeně řečeno je humidor zařízení, které uvnitř udržuje stálou relativní vlhkost vzduchu a teplotu. Pro skladování doutníků je totiž nezbytná vlhkost vzduchu v rozmezí přibližně 68% – 72%, která je typická pro tropický podnebný pás, domovinu tabáku. Pro srovnání – v našich zeměpisných šířkách se vlhkost vzduchu nejčastěji pohybuje jen okolo 50%. Při delším skladování v sušším, nebo vlhčím ovzduší mohou doutníky utrpět nevratná poškození. Naopak skladováním ve správných podmínkách, nejenže doutníky vydrží prakticky neomezeně dlouho, ale časem (podobně, jako archivované víno) zkvalitní zráním. Chceme-li tedy mít doutníky uskladněny doma, humidor je pro nás nezbytností.

Kvalitní humidor je třeba důkladně vybírat. Kvalita se dá poznat už podle použité mechaniky – kování, zámku, a i takový detail, jako je klíček může hodně napovědět. Ještě důležitějším vodítkem je kvalita vlhkoměru a zvlhčovače.

humidor adorini venezia

Typy humidorů

Humidory můžeme dělit do několika hlavních kategorií podle velikosti, účelu, materiálu, z kterého jsou vyrobeny, výbavy a kvality. Velikost a účel jsou úzce propojeny, takže si o nich povíme něco dohromady.

Velikost a účel

  • Nejmenší humidory – Humidory stolní a cestovní: Jsou velké asi jako kniha a pojmou zhruba od 2 do 25 doutníků. Jsou určeny buďto pro příležitostné kuřáky, kteří ale vyžadují kvalitu, anebo pro vášnivé kuřáky na cesty, nebo na místa, kde netráví tolik času.
  • Středně velké humidory – Humidory stolní: Nejrozšířenější velikost humidorů. Užívají se pro osobní potřebu nebo v restauracích a barech. Pojmou zhruba od 25 až po 150 kusů (ale existují i stolní humidory pro 300 kusů), a tak dokážou vyhovět široké škále zákazníků.
  • Velké humidory – Skříňové humidory a humidorové místnosti: V takovýchto typech humidorů se mohou skladovat celé krabice doutníků. Dokážou pojmout řádově od několika set do několika tisíc kusů doutníků. Slouží většinou specializovaným prodejnám, velkoskladům a výrobcům.

Materiál

Humidory mohou být vyrobeny z celé škály materiálů. Nejčastěji se používá dřevo (a dřevěné materiály), sklo a plast. Ale můžeme nalézt i humidory například kamenné, kovové nebo z karbonového vlákna. Plast se používá nejčastěji na cestovní humidory, kde je přínosem jeho pružnost a odolnost, takže doutníky velmi dobře ochrání při nárazech a otřesech. Pro dlouhodobé skladování ale příliš vhodný není. Nejvhodnějším materiálem pro humidor je dřevo španělského cedru (proto se některé doutníky balí do cedrového dřívka), a to hned z několika důvodů. Výborně drží vlhkost, doutníkům dává vůni a chuť a hlavně odpuzuje tabákového červotoče. Humidory mohou být z masivu, ale častější je použití MDF desek na korpus, který je zevnitř vyložen cedrem (bez povrchové úpravy) a z venku podýhován, lakován, či jinak upraven. Hodně časté jsou také kombinace materiálů, jak můžeme vidět například u prosklených humidorů. Zde ale může být riziko (zvláště u levných humidorů) špatného těsnění. Dalším způsobem zdobení je kombinace s kovem, intarzie, nebo různé tvarové variace. Díky tomu existuje nepřeberná škála provedení a vybere si opravdu každý.

španělský cedr

Výbava

Aby humidor mohl plnit svůj účel a nebyl pouze ozdobnou krabicí, jsou nezbytné dvě věci: zvlhčovač a vlhkoměr.

Zvlhčovač

Zajišťuje stálé udržení vlhkosti. Do menších stolních humidorů se nejčastěji používají zvlhčovače fungující na principu odpařování tekutiny. Tyto zvlhčovače v sobě mají buďto houbu (něco jako florex) anebo polymerové krystaly. Výhoda polymerových krystalů je v tom, že o poznání lépe vstřebávají a vydávají vlhkost a hlavně nepotřebují antibakteriální roztoky. Do větších humidorů se používají zvlhčovače elektronické. Tyto zvlhčovače samy registrují procentuální vlhkost a podle potřeby dodávají další. Většinou jsou vybaveny displejem a uživatel ihned vidí, jaká je vlhkost, popřípadě teplota a stav baterie. U elektronických typů je tedy další vlhkoměr zbytečný, nebo jen kontrolní. Je důležité, aby se do všech typů zvlhčovačů lila jedině destilovaná voda. Voda z kohoutku obsahuje minerály, které by se usazovaly na zvlhčovači a časem by ho zničily.

Vlhkoměr

Vlhkoměr (neboli hygrometr) slouží pro kontrolu vlhkosti uvnitř humidoru. Vlhkoměry můžeme rozdělit do dvou kategorií – 1) analogové a 2) digitální. Analogové vlhkoměry jsou buďto s kovovou pružinkou nebo vlasem. Pružinové jsou levné, ale tomu také odpovídá přesnost měření. Vlasové jsou o hodně přesnější, ale také dražší a náchylnější na poškození. Digitální vlhkoměry jsou velmi přesné a praktické, ale nejsou zrovna nejkrásnější a jednou za čas potřebují vyměnit baterii. Tyto vlhkoměry je dobré používat jako kalibrační a kontrolní – pokud chcete vědět, jestli Váš vlasový vlhkoměr ukazuje přesně, nebo jestli chcete vědět, zda je ve Vašem humidoru všude stejná vlhkost, digitální vlhkoměr je nejlepší volba.

zvlhčovač a vlhkoměr

Kvalita

Kvalitní humidor je třeba důkladně vybírat. Kvalita se dá poznat už podle použité mechaniky – kování, zámku, a i takový detail, jako je klíček může hodně napovědět. Ještě důležitějším vodítkem je kvalita vlhkoměru a zvlhčovače. Důležité je také prozkoumat, zda všechny díly pěkně lícují a pevně sedí, zda víko jde lehce otevřít i zavřít (a perfektně dovřít), zda někde není kaz, a také, zda je uvnitř cítit pouze cedr (a ne i lepidlo). Na našem trhu je jen pár humidorů, o kterých lze řící že splňují všechna přísná kritéria kvality, patří mezi ně humidory Adorini a humidory Jemar.  Humidor je investice, investice do Vašich doutníků, tak je třeba nákup neuspěchat a vybrat velmi důkladně.

You may also like...