Vlhkoměry do humidoru a jejich kalibrace

Slovo úvodem

V jednom z předchozích článků publikovaných pod vypovídajícím názvem Humidory – elegantní boxy na doutníky jsme si řekli co jsou humidory a k čemu slouží. Dnes si povíme něco málo o jednom z komponentů bez kterého se humidor neobejde, je jím vlhkoměr který měří hodnotu vlhkosti uvnitř boxu.

Jaké vlhkoměry patří do humidoru?

V současné dobu jsou na trhu s doutníky dostupné dva druhy vlhkoměrů určených pro měření vlhkosti uvnitř vašeho cedrového boxu. Ten nejpoužívanější je obyčejný analogový vlhkoměr opatřený stupnicí s hodnotami vlhkosti, ručičkou která ukazuje aktuální stav a kovovou pružinou uvnitř. Dalším typem vlhkoměrů, který pomáhá udržet vaše doutníky v bezvadném stavu je vlhkoměr digitální, který je přesnější, opatřený displejem na němž vedle hodnoty vlhkosti bývá i teplota. Tyto přístroje jsou obvykle úzké, menších rozměrů aby se vešly pod víko či do interiérů mezi doutníky.

Jak vlhkoměry fungují

Princip na kterém je založeno měření vlhkosti spočívá v roztažnosti materiálů při změně vlhkosti vzduchu. Naše vlhkoměry jsou uvnitř vybaveny tenkou kovovou pružinkou, která je omotaná okolo patky ručičky jenž zepředu ukazuje stav vlhkosti. Při změně vlhkosti dochází k roztahování pružinky a následnému posunu ručičky po ciferníku. V laboratořích se běžně používají drahé vlasové vlhkoměry, které mají místo pružinky vlas jenž se také roztahuje, vlas je mnohem citlivější a měření je také přesnější, nicméně vlasové vlhkoměry jsou příliš drahé, náchylné na opotřebení a do humidorů se prakticky nepoužívají.

Přesnost vlhkoměrů

Humidory jsou převážně vybaveny levnými analogovými vlhkoměry jejíchž cena se pohybuje řádově ve stokorunách. Je jasné, že nelze jejich přesnost srovnávat v drahými vlasovými vlhkoměry, které se běžně prodávají za ceny nad 1000,-, obyčejný vlhkoměr je proto dosti nepřesný s tím, že stupnice resp. rozsah měření je také omezený. Nepřesnost měření se potom může pohybovat i v hodnotách +-10%, při koupi humidoru je tedy vhodné zjistit zda prodejce vlhkoměry kontroluje případně kalibruje tak aby se nepřesnost měření eliminovala.

Kalibrace vlhkoměru

Mnozí prodejci doporučují vlhkoměry po zakoupení humidoru kalibrovat, na internetu je možné také dohledat různé postupy a návody jak kalibraci provést. Doporučuje se vlhkoměr uložit do mikrotenového sáčku společně s miskou naplněnou vlhkou solí. Tato kombinace by měla po cca 6-ti hodinách vytvořit uvnitř sáčku prostředí odpovídající 75% vlhkosti, pokud vlhkoměr danou hodnotu ukáže je v pořádku, pokud ne je nutné jej zkalibrovat. Kalibrací se potom rozumí to, že v zadní části pootočíte kalibračním šroubkem buď do plusu, nebo minusu podle toho o kolik se lišila hodnota naměřená při zmíněné vlhkosti 75% uvnitř sáčku. Problém většiny obyčejných vlhkoměrů však spočívá v tom, že nejsou opatřeny kalibračním šroubkem, některé sice v zadní části šroubek mají, ale ten je pevně uchycen k plášti vlhkoměru a neumožňuje kalibraci. V takovém případě je nutné si zapamatovat odchylku při měření a při odečítání vlhkosti uvnitř humidoru vždy upravit naměřenou hodnotu o tuto odchylku.

Někteří prodejci doutníků a humidorů si však umí poradit i s vlhkoměry, které nemají kalibrační šroubek, před prodejem objednaného zboží vlhkoměry kontrolují a v případě nepřesného měření je vymění, nebo odborným zásahem pružinku uvnitř napnou či povolí a měření tak zpřesní. Pokud si budete kupovat humidor nebojte se zeptat prodejce jak řeší problematiku nepřesného měření vlhkoměrů a ujistit se o jeho odbornosti a důslednosti při prodeji.

You may also like...