Malá historie doutníků

Slovo „doutník“ podle všech historických pramenů pochází z řeči mayských indiánů, kde byl dnešní doutník označován jako „sikar“ (podobné na anglické „cigar“). Historie doutníků tak sahá až do dob, kdy odvážní dobrodruzi podnikali dlouhé cesty za vidinou objevení nových zemí a kultur. Tady je malá historie doutníků jako souhrn důležitých událostí, které předcházeli dnešní podobě tohoto oblíbeného kuřiva.

Kryštof Kolumbus v roce 1492 připlouvá k břehům karibského ostrova, který původně považuje za Japonsko. Později si však uvědomí že narazil na novou zemi, kterou dnes známe pod názvem Kuba. Tento nádherný ostrov v Karibiku Kolumba rychle učaroval a jednou z neznámých krás kterou si známý mořeplavec odváží zpět do Španělska je i dlouhý smotek tabákových listů, který místní indiáni s oblibou kouří.

Generál Israel Putnam, který se proslavil v americké válce za nezávislost, si přivezl z Kuby v roce 1762 doutníky domů do Konektikatu aby si zde založil malou výrobnu doutníků v Connectikatském údolí.

V roce 1880, v rámci tabákového institutu vyrábí společnosti v americkém státě Massachusetts více jak 50 milionů doutníků.

V roce 1975, světoznámá skupina Pink Floyd poprvé zahraje svoji píseň “Have a Cigar,’’ jednalo se o cynickou ódu na chamtivé majitele nahrávacích studií.

V roce 1983, Luxusní Bostonské hotely Ritz-Carlton pořádají elegantní doutníkové večeře pro lidi z vyšší společnosti, kde je jedním z hlavních požitků kouření prémiových kubánských doutníků. Do roku 1994 bylo uspořádáno více jak 2000 takových doutníkových večerů.

V roce 1993, je v evropském časopise European Journal of Cancer (Evropský časopis pro prevenci rakoviny) zveřejněno, že riziko úmrtí na rakovinu dutiny ústní je čtyři až desetkrát větší u kuřáků doutníků než u nekuřáků.

Největší skandál v souvislosti s doutníky v historii: Monika Lewinská dosvědčila, že s tehdejším prezidentem Billem Clintonem jednou použili při sexu doutník.

V roce 1996, známá hollywodská herecká hvězda Demi Moore drží v ruce zapálený doutník na titulní stránce magazínu Cigar Aficionado. Hlavní titulek byl: “Demi Moore a její skrytá vášeň.’’

V roce 2006 přichází na trh jeden z nejdražších doutníků v historii, jedná se o doutník Cohiba Behike jehož cena je neuvěřitelných 440 dolarů za kus a 18,860 dolarů za krabici (cca 360.000,-Kč). Bylo vyrobeno pouze 4000 kusů.

V roce 2009 byla v jednom britském bulvárním plátku zveřejněna informace z nejmenovaného zdroje, že známý fotbalista David Beckham je tajným fanouškem prémiových kubánských doutníků. Také byl však Beckham údajně spatřen s inhalátorem, který používají astmatici.

V roce 2010 umírá jedna z největších celebrit a legend doutníkového světa Alejandro Robaina v úctyhodném věku 91 let. Podle všech informací kouřil doutníky až do posledního dne svojí smrti.

You may also like...