Humidory – velikosti a typy humidorů

Na trhu je k mání řada humidorů různých velikostí a formátů a pro milovníka doutníků, který si vybírá nový humidor není vždy snadné se v bohatých nabídkách orientovat. Vedle estetických požadavků je velmi důležitým faktorem pro výběr humidoru jeho velikost a provedení. Pokud bychom si chtěli humidory alespoň základním způsobem rozdělit podle těchto parametrů můžeme říci, že lze vybírat asi z pěti běžně dostupných druhů humidorů.

  • Humidory cestovní (travel humidors)
  • Humidory stolní malé (desktop humidors)
  • Humidory stolní velké
  • Humidory s horním proskleným víkem (glass top humidors)
  • Humidory komerční, skříňové (commercial display humidors)

Humidory cestovní

Cestovní humidory jsou, jak už název napovídá, primárně určeny k uložení doutníků při cestování. Jedná se o humidory menších rozměrů poskytující obvykle úložný prostor pro méně doutníků. Tyto humidory jsou však velmi praktické a ne výjimečně koncepčně řešené tak aby s nimi bylo možné během cest pohodlně manipulovat a Vaše doutníky v nich byly uloženy v bezpečí při optimální vlhkosti. Mnohdy se tedy setkáme s humidorem ve tvaru kufříku opatřeným rukojetí pro pohodlný úchop, nebo malým plochým humidorem který se téměř vejde do kapsy či malého zavazadla. Povrchové úpravy bývají obvykle u těchto typů humidorů voleny tak aby humidor odolal případnému mechanickému poškození při přepravě. Často se tak můžeme setkat s cestovními humidory potaženými různými druhy koženek, nebo dokonce i s kovovými, hliníkovými povrchy v elegantních stříbrných barvách. Kapacita těchto humidorů je obvykle do deseti kusů doutníků v závislosti na jejich velikosti.

Humidor cestovní

Humidor cestovní

Humidory stolní malé

Nejčastěji nabízený typ humidoru, který by se dal označit i slovy „domácí humidor„. Ideální humidor do bytu či rodinného domku, vhodný zejména pro milovníka doutníků který si čas od času vybere v humidoru svůj oblíbený doutník a vychutná si jej v přáteli, nebo sám u sklenky kvalitního pití. Tyto humidory jsou často celodřevěné, opatřené obvykle krásnou povrchovou úpravou v podobě lakované či matné textury, nebo jiných stylových motivů. Kapacita malých stolních humidorů bývá většinou okolo 20-30 doutníků.

Humidor stolní malý

Humidor stolní malý

Humidory stolní velké

Jedná se o prakticky stejný typ humidoru jako předchozí s tím, že jsou tyto humidory prostornější, určené pro větší množství doutníků. Typově se hodí především do kanceláří či jiných obchodních prostor a všude tam kde je potřeba skladovat větší počet doutníků tak aby bylo vždy co kouřit a nabídnout případným obchodním partnerům, nebo návštěvám. Větším stolním humidorem lze ale stejně dobře vybavit prostornější byt či rodinný domek. I u těchto větších typů bývá v nabídkách prodejců na výběr mnoho barevných variant a povrchových úprav a tak není problém sladit vzhled humidoru s vybavením bytu. Kapacita bývá obvykle okolo 50 doutníků.

Humidor stolní velký

Humidor stolní velký

Humidory s horním proskleným víkem

Jedná se o oblíbené typy humidorů u kterých je horní otvíravé víko prosklené. Takové provedení humidoru je velmi praktické, uživatel si pohodlně kontroluje stav doutníků aniž by neustále otevíral humidor. Při otevření humidoru dochází k úniku vlhkosti, což u tohoto typu nehrozí. Na druhou stranu určitou nevýhodou těchto humidorů může být fakt, že ne vždy dobře těsní, může zde docházet k úniku vlhkosti spárami mezi víkem a zasklívacími lištami. Také může snáze dojít k poškození humidoru prasknutím skla v případě nešetrné manipulace, při přepravě či pádu nějakého předmětu na horní víko. Opět se zde setkáme s rozmanitými povrchovými úpravami od elegantních lesklých po stylové matné povrchy, i zde najdeme celou škálu barevným motivů a vzorů. Stejně jako stolní malé humidory pojmou obvykle tyto typy humidorů okolo 20-30 doutníků.

Humidor s proskleným víkem

Humidor s proskleným víkem

Humidory komerční, skříňové

Jedná se o specifické humidory, které se spíše hodí do komerčních prostor, jako jsou restaurace, hotely či obchodní prostory. Jsou obvykle částečně prosklené, buď s proskleným horním víkem, nebo i s prosklenými bočními a čelními stěnami. Tyto humidory jsou rozměrnější, hodí se pro skladování většího počtu doutníků, často jsou vybaveny dvěma a více zvlhčovači aby bylo možné udržet požadovanou vlhkost ve větším prostoru. Obvykle se setkáme se dvěma typy, první je vyšší ve tvaru malé skříňky s prosklenými stěnami, druhý typ je nízký a dlouhý označovaný také pojmem „gastro humidor“ s proskleným horním víkem. Velké skříňové humidory mohou pojmout až ke stovce doutníků, jsou však náročnější na udržení vysoké vlhkosti.

Humidor skříňový

Humidor skříňový

You may also like...