Kubánské doutníky už nehrají prim

Kubánské doutníky vs. nekubánské

V České republice si stále většina lidí spojuje pojem „kvalitní prémiové doutníky“ pouze s kubánskými doutníky, které jsou v obchodech s tímto luxusním kuřivem nabízeny na předních místech a mají bohatou historii, která jim dodává punc výjimečnosti a kvality. Bohužel v posledních letech kubánské doutníky, které jsou nabízeny v ČR, zaostávají daleko za svým jménem a i ve světě již zdaleka nemají svoji dominantní pozici na trhu. Do popředí se stále více derou doutníky z Nikaragui a Dominikánské republiky, které i když jsou vyráběny mimo Kubu, jsou dílem utečenců z Kubánského ostrova a defakto by se daly považovat za dílo kubánských mistrů baličů.

Prestižní hodnocení a ocenění

Každoročně jsou prémiové doutníky pečlivě posuzovány a zkoumány a prestižní doutníkové magazíny jim přisuzují body za kvalitu zpracování, chuť, vůni a další parametry. Mezi dva nejprestižnější magazíny, které doutníky řadí do všemi uznávaných žebříčků patří americký Cigar Aficionado a evropský European Cigar Cult Journal. Právě v těchto periodikách vychází každoroční TOP žebříček těch nejlepších prémiových doutníků světa a ne náhodou se právě doutníky z Nikaragui pravidelně umísťují na předních pozicích a doslova na hlavu poráží své kubánské protivníky. Mezi nejúspěšnější a v současné době pravděpodobně nejlepší prémiové doutníky na světě tak lze zařadit například doutníky Padron, My Father, Tatuaje či Don Pepin. Jedná se převážně o Nikaragujské Doutníky.

Kvalita zpracování

U kubánských doutníků často narážíme na problémy s kvalitou krycích listů. Doutníky bývají často popraskané, přeschlé, ne výjimečně se setkáme s plesnivými doutníky. Také lze často narazit na různé jiné nedostatky jako jsou velké rozdíly v délkách, tloušťkách i rovnostech doutníků. Tyto problémy zřejmě souvisí s jakousi volností v posuzování kvality, problematikou dovozu a uskladňování a především s tím, že výrobcem kubánských doutníků není rodina, ale stát. Doutníky z Nikaragui jsou výhradně dílem rodin, které si velmi potrpí na kvalitu a dobré jméno.

Jak vypadá kvalita z Nikaragui a jak je na tom Kuba?

Pokud bychom chtěli porovnávat kvalitu zpracování doutníků z Nikaragui a z Kuby pak Nikaragua jednoznačně vyhrává. Doutníky jsou vždy perfektně ubalené a s niancemi v tvaru a velikosti se zde prakticky nesetkáme. Převážná většina těchto doutníků je balená v celofánu, který je chrání před poškozením. Rovněž hliníkové tuby jsou obvykle perfektně zpracované, s korkem ve víčku s čímž se u Kubánských doutníků prakticky nesetkáme. Krásné a mnohdy luxusně vypadající cedrové krabice jsou taktéž důkazem toho, že se výrobci doutníků z Nikaragui snaží nabídnout po všech stránkách kvalitní a perfektně zpracované doutníky.

Prodej u nás a ve světě

U nás jsou stále jedničkou na trhu kubánské doutníky, které tak čerpají především ze svého zvučného jména a historie. V zahraničí je však situace jiná. Například v Německu, které patří mezi evropské země s největší kupní silou, je poměr prodeje kubánských doutníků vs. doutníků z Nikaragui 45%:55%. Nikaragujské doutníky zde tedy mají dominantnější postavení na trhu. Podobně i v jiných zemích jako je Nizozemí, GB či Španělsko je poměr prodeje těchto doutníků prakticky vyrovnaný.

Je otázkou času kdy i u nás začnou milovníci kvalitních, prémiových doutníků pokukovat po kuřivu z Nikaragui či Dominikánské republiky, úspěchy ve světě a v prestižních soutěžích jsou důkazem, že Kubánským doutníkům vyrostla velmi silná konkurence.

You may also like...